Naziv Plejade potječe iz grčke mitologije. To su sedam kćeri titana Atlanta i Pleone, koje progoni lovac Orion, sve dok ih Zeus ne pretvori prvo u golubice, a potom u zvijezde (Orion je također stavljen na nebo gdje vječno progoni Plejade, ali ih nikad ne stiže). Smatra se da ime Plejade potječe od grčke riječi za ploviti ili od pleidos što znači puno, mnogobrojno. Postoji pretpostavka da je ime izvedeno od imena majke, Pleona, koja je također na nebu pored svojih 7 kćeri - Maja, Elektra, Tajgeta, Alkiona, Kelena, Steropa i Meropa.
Na nebu Plejade zauzimaju površinu od oko 110 lučnih minuta, a udaljene su oko 400 svjetlosnih godina. Skupom dominiraju mlade vruće jako sjajne plave zvijezde koje su se formirale u zadnjih 100 milijuna godina. Mislilo se da je prašina koja stvara refleksijsku maglicu oko zvijezda ostatak od formiranja skupa, no kasnije se pokazalo da to nije slučaj nego da je to prašina koja se nalazi u međuzvjezdanom prostoru kroz koji skup trenutačno prolazi.
Puno je nepoznanica o ovome skupu. Prvenstveno zbog toga što su zvijezde u skupu presvijetle za dobra opažanja velikim teleskopima. No međunarodni tim pod vodstvom Tima Whitea sa Sveučilišta Aarhus u Danskoj uspio je doskočiti ovom problemu koristeći svemirski teleskop Kepler. Razvili su tehniku koju zovu "Halo fotometrija". Umjesto da gleda najsjajnije, algoritam gleda piksele koji se nalaze odmah do njih. Na taj način mogu registrirati promjene. Time su utvrdili da su sedam najsjajnijih zvijezda u skupu varijabilne zvijezde. Većina su sporo pulsirajuće B zvijezde
Ali zvijezda Maja je drugačija. Maja ima pravilne promjene u ciklusu od 10 dana. Analiza je nastavljena sa Hertzsprung SONG teleskopom. Gledajući spektar utvrđeno je da se promjena poklapa sa promjenom elementa mangana u atmosferi zvijezde. Umjesto da pulsira kao druge zvijezde, promjena Maje je uzrokovana velikom kemijskom "mrljom" koja se vidi, te nestaje kako zvijezda rotira. Prije 60 godina znanstvenici su mislili da su otkrili da je Maja varijabilna zvijezda, ali da joj je period u satima, a ne danima. Tako je i nastala cijela skupina promjenjivih zvijezda "Maja varijabilne zvijezde".
No sada se pokazalo da sama Maja, iako je varijabilna zvijezda, ne spada u tu skupinu jer joj perioda nije u satima. Za sam skup pretpostavlja se da će se održati još nekih 250 milijuna godina, a nakon toga će se raspasti zbog gravitacijskih interakcija s galaktičkim susjedstvom. Zato uživajmo u ovome skupu dok možemo.
Nedavna istraživanja ovog zvjezdanog skupa načinjena velikim teleskopima sa Gemini zvjezdarnice na Hawaima te svemirskog teleskopa "Spitzer" ukazuju kako se oko zvijezda HD 23514 te BD +20 307 događaju procesi formiranja planeta veličina između Mjeseca i Marsa. Prilikom fotometrijskih mjerenja astronomi su zapazili karakteristična neznatna smanjenja sjaja ovih zvijezda, masa poput našeg Sunca, koja ukazuju kako se oko ovih mladih zvijezda događaju sudari protoplaneta u kojima se neki objekti spajaju s drugima te nastaju još veći, a drugi se raspadaju na sitnije čineći buduće komete i asteroide zvjezdanih sustava. Astronomi smatraju kako se radi o procesima sličnim onima koji su prethodili nastanku planeta i drugih nebeskih tijela u našem Sunčevom sustavu.
Comments